Najnowsze wpisy

  • Burger czy sałatka?

    Burger czy sałatka?

    Jadłospis eliminujący mięso, oparty na zbożach, warzywach, owocach i zdrowych tłuszczach niesie ze sobą cały wachlarz korzyści dla zdrowia, lecz czy jest odpowiedni dla wszystkich? Zwiększenie ilości warzyw i owoców oraz zdrowych tłuszczów w diecie to najlepsza profilaktyka przeciw chorobom cywilizacyjnym i nowotworowym. Jeśli chcemy eliminować z diety mięso, w zastępstwie wybierajmy przede wszystkim produkty […]Czytaj więcej »
  • Jakich produktów i dlaczego nie powinniśmy łączyć ze sobą przygotowując potrawy?

    Jakich produktów i dlaczego nie powinniśmy łączyć ze sobą przygotowując potrawy?

       Zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia, w naszym codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty ze wszystkich grup spożywczych. Eksperci żywieniowi podkreślają, że dla prawidłowego funkcjonowania organizmu w ciągu dnia należy sięgać po produkty zbożowe, warzywa, owoce, produkty mleczne oraz dobrej jakości tłuszcze. Jednak, aby w pełni cieszyć się bogactwem składników pokarmowych zawartych w pożywieniu trzeba […]Czytaj więcej »

Czy istnieje recepta na szczęśliwe życie? Jedni będą postrzegać je poprzez pryzmat dobrego zdrowia, pozycji zawodowej, miłości, oddanych przyjaciół, dla innych będzie to chwila relaksu w parku z jabłkiem w ręku. Życie można smakować na wiele sposobów. Jednym z nich może być czerpanie przyjemności z jedzenia zdrowych, wartościowych i smacznych produktów, które poprawiają nasze samopoczucie, wywołują pozytywne emocje oraz wprawiają w dobry nastrój. Idea ta przyświeca kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście!”, podczas której dzielimy się z czytelnikami naszymi „przepisami na szczęście”.

Motywem przewodnim są polskie warzywa i owoce. Szczególny nacisk kładziemy na treści eksperckie dostarczone w tej edycji kampanii przez specjalistę ds. żywienia oraz szefa kuchni. Eksperci opowiedzą, dlaczego warzywa i owoce są tak ważne w naszej diecie, przedstawią sposoby na komponowanie pełnowartościowych posiłków, pokażą, jak „bawić” się warzywami i owocami w kuchni oraz jak i z czym je łączyć, aby przygotowywane potrawy były nie tylko smaczne, ale i dawały radość.

Zachęcamy do podjęcia wysiłku i konsekwencji w działaniu – z korzyścią dla ciała i ducha. W ten sposób każdy z nas ma wpływ na własne poczucie szczęścia oraz zdrowie. Tym razem w działaniach towarzyszy nam hasło „przyGOTUJ się na DOBRE!”, więc bądźcie gotowi na: wyjątkowe przepisy, smaczne posiłki z polskimi warzywami i owocami w roli głównej,  tworzenie kreatywnych dań, delektowanie się polskimi warzywami i owocami, wzmocnienie swojego zdrowia i organizmu dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie, a w końcu – odnalezienie szczęścia w kuchni, bo gotowanie może być wspaniałą przygodą pełną smaków i zapachów.

Kalendarz sezonowości

Zastanawiasz się, kiedy dostępne są wybrane polskie warzywa i owoce? Teraz możesz to sprawdzić! Pobierz kalendarz sezonowości i zobacz w jakim miesiącu rozpoczyna się sezon na twoje ulubione warzywa i owoce.

Nasi Eksperci

Agnieszka Piskała-Topczewska

Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW oraz podyplomowych studiów pedagogicznych. Należy do wąskiego grona diet coach’ów certyfikowanych w Polsce przez Instytut Psychoimmunologii Wojciecha Eichelbergera.

» dowiedz się więcej

Prelegentka na wielu konferencjach poświęconych żywieniu i zdrowiu człowieka. Autorka licznych artykułów na temat żywienia publikowanych w prasie kobiecej i parentingowej, często obecna w programach telewizyjnych. Autorka książki „Chrzań te diety”, w której obala wiele mitów żywieniowych. Ekspertka w dziedzinie nutrigenetyki i nutrigenomiki, wspomagając pacjentów w zindywidualizowanym sposobie żywienia. Zdrowie i racjonalne odżywianie to nie tylko jej zawód, ale i pasja. Uwielbia książki Milana Kundery, muzykę Boba Marleya i tort czekoladowy Pischingera.

« zwiń tekst

Marcin Budynek

Mistrz kulinarny, absolwent poznańskich szkół gastronomicznych. Założyciel i właściciel Akademii Kulinarnej Marcina Budynka oraz Tawerny Fisza w Augustowie. Jego specjalnością jest kuchnia polska w nowatorskim wydaniu.

» dowiedz się więcej

Inspiracje czerpie z bogactwa natury, dlatego często w swojej kuchni wykorzystuje produkty lokalne i regionalne. Uczył się m.in. u Dominique’a Pootie – byłego szefa kuchni Francois’a Mitteranda. Przeszedł szkolenie we Francuskiej Szkole Gastronomicznej w Compiegne. Wieloletni szef kuchni Hotelu Warszawa w Augustowie oraz Hotelu Bryza w Juracie. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Anglii, Chile i RPA. Założyciel, a obecnie wiceprezes Klubu Szefów Kuchni. Prowadził programy w telewizji polskiej związane z gastronomią, był też gospodarzem kuchni w programie „Kawa czy herbata?” oraz „Pytanie na Śniadanie”. Laureat licznych konkursów gastronomicznych i współautor wielu książek kulinarnych.

« zwiń tekst

Aktualności