Najnowsze wpisy

 • Burger czy sałatka?

  Burger czy sałatka?

  Jadłospis eliminujący mięso, oparty na zbożach, warzywach, owocach i zdrowych tłuszczach niesie ze sobą cały wachlarz korzyści dla zdrowia, lecz czy jest odpowiedni dla wszystkich? Zwiększenie ilości warzyw i owoców oraz zdrowych tłuszczów w diecie to najlepsza profilaktyka przeciw chorobom cywilizacyjnym i nowotworowym. Jeśli chcemy eliminować z diety mięso, w zastępstwie wybierajmy przede wszystkim produkty […]Czytaj więcej »
 • Jakich produktów i dlaczego nie powinniśmy łączyć ze sobą przygotowując potrawy?

  Jakich produktów i dlaczego nie powinniśmy łączyć ze sobą przygotowując potrawy?

     Zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia, w naszym codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty ze wszystkich grup spożywczych. Eksperci żywieniowi podkreślają, że dla prawidłowego funkcjonowania organizmu w ciągu dnia należy sięgać po produkty zbożowe, warzywa, owoce, produkty mleczne oraz dobrej jakości tłuszcze. Jednak, aby w pełni cieszyć się bogactwem składników pokarmowych zawartych w pożywieniu trzeba […]Czytaj więcej »

Johann Wolfgang von Goethe, jeden z najwybitniejszych poetów w historii, przekonywał, że „Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe”. Trudno znaleźć lepsze słowa opisujące chęć rozpoczęcia sportowej aktywności. Początkowy zapał i oczekiwanie na szybkie rezultaty mogą niestety zostać skutecznie zneutralizowane przez konieczność zaplanowania kolejnych treningów i uwzględniania w swoim planie regularnych ćwiczeń. Prawdą jest to, że największe trudności spotykamy właśnie wtedy, gdy zaczynamy ćwiczyć – bardzo chcąc, jednak też dopiero się danego sportu ucząc. Czy jesteśmy zatem skazani na porażkę? Absolutnie nie! Proponuję, aby działać w oparciu o tzw. Model 5C.

5 drogowskazów = wsparcie x 5!

Model 5C został stworzony przez brytyjskiego psychologa sportu Chrisa Harwooda oraz piłkarskiego trenera Richarda Andersona. Zakłada on, że dobre przygotowanie mentalne powinno uwzględniać 5 kolejnych umiejętności:

 • Zaangażowanie (Commitment),
 • Komunikację (Communication),
 • Koncentrację (Concentration),
 • Kontrolę emocji (Control)

oraz

 • Pewność siebie (Confidence).

Jeśli zaczynamy dopiero przygodę ze sportem i będziemy pamiętać o każdym ze wspomnianych elementów, znacząco zwiększamy szansę na wytrwanie w swoim sportowym postanowieniu. Każda z umiejętności pomaga bowiem lepiej radzić sobie z przeciwnościami dnia codziennego i pozwala świadomie budować swoją sportową pasję. Skupmy się najpierw na zaangażowaniu.

Zaangażowani na start!

Zaangażowanie nie przez przypadek pojawia się jako pierwsze ogniwo skutecznego przygotowania. Ciężko przecież wyobrazić sobie jakiekolwiek dobrowolne długoterminowe działanie bez przekonania, że faktycznie „chcemy robić to, co sobie postanowiliśmy”. Będąc zaangażowanymi, łatwiej również o poczucie sprawczości – tak przecież istotne również
z perspektywy poczucia szczęścia i codziennego spełnienia.

Czym jest zaangażowanie? Warto spojrzeć na nie jak na kulinarny przepis, gdzie dla uzyskania zadowalającego efektu konieczne jest właściwe dobranie kilku składników…

 1. Składnik nr 1 – właściwy cel

Zaczynając swoją sportową drogę, warto poświęcić trochę czasu na skuteczne sformułowanie celu, jaki przed sobą stawiamy. Zbyt duże wymagania już na początku działania mogą skutecznie zniechęcać przed dalszą aktywnością – szczególnie, gdy nie obserwujemy natychmiastowych postępów.

Dlatego też, zamiast celu wynikowego (np. „chcę przebiec 5 km w czasie poniżej 30 min.”), polecam odwołać się do celów zadaniowych. Cel zadaniowy ma tę przewagę, że jego realizacja zależy głównie od nas samych i pozwala skupić się na samym trenowaniu, a nie na końcowym efekcie. To z kolei może umocnić nasze poczucie skuteczności – i dzięki temu pozwala budować długoterminowe zaangażowanie w sportowe działanie.

Przykładem celu zadaniowego dla biegacza może być utrzymywanie odpowiedniego rytmu oddechowego w czasie biegu lub trzymanie optymalnego dla nas tempa biegu.

 1. Składnik nr 2 – pozytywne nastawienie

Można spotkać się z zastrzeżeniem, że osoby pozytywnie patrzące na rzeczywistość (podobnie jak optymiści) skutecznie ją zakrzywiają. Nic bardziej mylnego! Pozytywność
i optymizm to dwie różne perspektywy. Gdy decydujemy się na pozytywne nastawienie, to dostrzegając mankamenty i trudności, świadomie wybieramy koncentrację na swoich mocnych stronach. Oczywistością wydaje się w tym wypadku stwierdzenie, że pozytywne nastawienie sprzyja też poczuciu szczęścia – zatem warto wybrać je jak najszybciej!

 1. Składnik nr 3 – wytrwałość

Ciężko byłoby wyobrazić sobie pełne zaangażowanie bez dozy wytrwałości. Jak już wcześniej zostało wspomniane, początki sportowej aktywności nie zawsze są łatwe i dlatego też cierpliwość oraz umiejętność pokonywania trudności (np. monotonii treningu lub zmęczenia) może okazać się dla naszego uczestnictwa w sporcie kluczowa.

Warto pamiętać, że wykształcenie u siebie nowego nawyku (a więc np. regularnego trenowania) zwykle zajmuje przynajmniej 3 tygodnie, zanim stanie się dla nas „codziennością”. Nasza wytrwałość może zatem pełnić niezastąpioną rolę, zanim regularny trening stanie się oczywistością.

Od Wyzwania do pełnego Zaangażowania

 Gdy znamy już dokładny przepis, czas na działanie – oto propozycja dla Ciebie, jak zacząć budować swoje sportowe zaangażowanie już dziś:

Krok 1: Weź do ręki telefon lub kartkę papieru i przez 3 min. zapisz 10 celów, jakie wiążesz z wybranym przez siebie sportem. Zastanów się, co chciałbyś osiągnąć w najbliższym czasie i dlaczego w ogóle decydujesz się na uprawianie sportu. Zwróć uwagę, aby opisywane cele były jak najbardziej konkretne i „Twoje” – a więc by były atrakcyjne przede wszystkim dla Ciebie, a nie dla innych osób.

Krok 2: Każdy z zapisanych celów postaraj się przepisać i zapisać raz jeszcze w formie zdania twierdzącego, np. „W najbliższym tygodniu we wtorek i czwartek poświęcam 1h na sportowy trening”. Gdy już skończysz, wybierz jeden, najważniejszy dla siebie cel – i podkreśl go.

Krok 3: Tak zapisane cele powieś w widocznym miejscu w domu. Im więcej osób je zobaczy, tym lepiej! Pamiętajmy, że im częściej rozmawiamy o naszych planach, tym więcej mamy okazji do zastanowienia się nad sposobem ich realizacji.

Krok 4: Co tydzień sprawdzaj swoje postępy – szczególnie w obrębie podkreślonego, głównego celu. Pomocne mogą się tu okazać różnego rodzaju aplikacje na smartfony, które ułatwiają śledzenie i zapisywanie realizacji kolejnych zadań. Mogę tutaj polecić bezpłatne aplikacje „Momentum” oraz „HabitHub”.

Krok 5: Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu oraz wytrwałości! To niezbędne składniki nie tylko zaangażowania, ale przede wszystkim codziennego poczucia szczęścia. Powodzenia!

Działanie sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.