Najnowsze wpisy

  • PrzyGOTUJ się na DOBREGO grilla

    PrzyGOTUJ się na DOBREGO grilla

    Sezon grillowy trwa. Na ruszt najczęściej wrzucamy mięso i ryby, ale coraz częściej zauważyć można zwolenników grillowanych warzyw i owoców. Jak je odpowiednio przyrządzać, aby zachowały pełnię smaku, witamin i wartości odżywczych? Które warto spróbować?     Jako przekąska lub dodatek do dania głównego na pewno sprawdzą się: cebula cukinia pomidor bakłażan papryka Jak przygotować […]Czytaj więcej »
  • Lato na talerzu, czyli lekko, zdrowo i pożywnie

    Lato na talerzu, czyli lekko, zdrowo i pożywnie

    Kiedy jest gorąco niechętnie sięgamy po ciężkostrawny obiad. Doskonałym rozwiązaniem jest wtedy przyrządzenie lekkiej sałatki skomponowanej ze świeżych owoców lub warzyw – jest sycąca, zdrowa, dostarcza energii, a przygotowanie jej nie zajmuje wiele czasu. Co ważne, w czasie letnich upałów nie powinno się dodatkowo obciążać przewodu pokarmowego, dlatego warto sięgnąć po sezonowe sałatki na bazie […]Czytaj więcej »

Modne i powszechnie praktykowane stały się treningi, zwłaszcza odchudzające, wykonywane na czczo. Wielu trenerów zaleca bieganie kilku kilometrów zaraz po przebudzeniu i bez dostarczania jakichkolwiek substratów energetycznych. Otóż takie praktyki z dietetycznego i fizjologicznego punktu widzenia nie mają większego sensu, jeśli chodzi o skuteczność, a do tego mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

Zobaczmy na konkretnym przykładzie osoby, która trenuje w celu redukcji tkanki tłuszczowej. Bardzo często zdarzają się przypadki osób, które odżywiają się, wydawać by się mogło, zdrowo i rozsądnie. Zjedzą śniadanie, potem obiad z uwzględnieniem węglowodanów o niskim IG (np. o godz. 15.00), o godz. 17.00 rozpoczynają 1,5-2 godzinny trening w siłowni (np. trening siłowy, zajęcia fitness, bieg na bieżni itp.). Po zakończeniu treningu, tj. ok. 19.00, wracają do domu, gdzie ok. 20.00 konsumują ostatni tego dnia posiłek, najczęściej oparty o białka (np. jajecznica, ryba, serek wiejski, czasem wzbogacone porcją warzyw itd.). Od godz. 15.00, z każdą godziną poziom glikogenu, czyli zasobów węglowodanowych w mięśniach i wątrobie, ulega zmniejszeniu, zwłaszcza, że na treningu osoba pozbywa się go już niemal w całości. Najczęściej nie uzupełniając węglowodanów ciągle tracą glikogen, także w nocy, kiedy to musimy utrzymać organizm przy życiu (praca nerek, wątroby, utrzymanie stałej temperatury ciała itd.). Budząc się rano, poziom glukozy we krwi jest poniżej normy, ocierając się o hipoglikemię, czyli niebezpieczny dla nas poziom. Jeśli ktoś ma gleukometr w domu, to od razu może to zweryfikować, albo też można się o tym przekonać wykonując badania laboratoryjne z określeniem poziomu glukozy na czczo. Jak w takim wypadku podjąć skuteczny trening (np. przebiec 5-7 km), kiedy już przed biegiem niemal kręci nam się w głowie? W trakcie wysiłku nawet do 85% krwi, a w tym resztki glukozy, z organizmu trafia do mięśni, powodując odcięcie dopływu glukozy do mózgu. Wówczas narażamy się na olbrzymie ryzyko utraty przytomności, co w takim przypadku może mieć poważne konsekwencje.

Ponadto poza aspektem zdrowotnym równie istotny jest efekt odchudzający, a właściwie jego brak przy takich praktykach treningowych. W celu wykorzystywania zasobów tłuszczowych jako źródła energii podczas treningu, organizm najpierw powinien dostać choćby niewielką dawkę węglowodanów, wówczas jesteśmy zabezpieczeni przed hipoglikemią, ale też dużo skuteczniej będziemy wykorzystywać zasoby tkanki tłuszczowej podczas wysiłku.

Wychodząc naprzeciw zarzutom na temat trudności z jedzeniem śniadania o wczesnej porze, informuję, że jest na to sposób. Najczęściej polecam różnego rodzaju smoothie albo koktajle z wykorzystaniem owoców, a także kawy lub kakao, które zawierają substancje pobudzające. Po takiej szklance energii możemy w krótkim czasie rozpocząć trening bez uczucia ciężkości i problemów trawiennych, czyli same plusy. Nawet jeśli do tej pory trenowaliście bez posiłku i uważacie, że to dobra metoda, polecam przetestować lekki mały koktajl i porównać samopoczucie i efekty treningowe. 🙂

Działanie sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.