Najnowsze wpisy

 • Burger czy sałatka?

  Burger czy sałatka?

  Jadłospis eliminujący mięso, oparty na zbożach, warzywach, owocach i zdrowych tłuszczach niesie ze sobą cały wachlarz korzyści dla zdrowia, lecz czy jest odpowiedni dla wszystkich? Zwiększenie ilości warzyw i owoców oraz zdrowych tłuszczów w diecie to najlepsza profilaktyka przeciw chorobom cywilizacyjnym i nowotworowym. Jeśli chcemy eliminować z diety mięso, w zastępstwie wybierajmy przede wszystkim produkty […]Czytaj więcej »
 • Jakich produktów i dlaczego nie powinniśmy łączyć ze sobą przygotowując potrawy?

  Jakich produktów i dlaczego nie powinniśmy łączyć ze sobą przygotowując potrawy?

     Zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia, w naszym codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty ze wszystkich grup spożywczych. Eksperci żywieniowi podkreślają, że dla prawidłowego funkcjonowania organizmu w ciągu dnia należy sięgać po produkty zbożowe, warzywa, owoce, produkty mleczne oraz dobrej jakości tłuszcze. Jednak, aby w pełni cieszyć się bogactwem składników pokarmowych zawartych w pożywieniu trzeba […]Czytaj więcej »

Dla zapracowanych, niemających czasu na skomplikowane śniadanie, idealnym rozwiązaniem będzie energetyczny koktajl. Owoce sezonowe jak maliny można zamrozić, a potem czerpać z nich mnóstwo antyoksydantów w okresie zimowym. Jabłka czy gruszki dostępne są przez cały rok, więc mogą stanowić dobre źródło błonnika oraz mikroelementów. By wydłużyć czas uwalniania energii z owoców, warto dodać otręby i trochę zdrowych tłuszczy w postaci siemienia lnianego, orzechów włoskich czy masła orzechowego. Wówczas mamy kompletny posiłek, po którym uczucie sytości pozostanie nawet na kilka godzin.

Składniki (1 porcja):

 • 150 g malin
 • 1 szt. (ok. 150 g) jabłka lub gruszki
 • 30 g orzechów włoskich
 • 2 łyżki otrębów owsianych
 • 1 łyżka siemienia lnianego
 • 1 łyżeczka kakao naturalnego

ok. 200 ml napoju roślinnego, np. owsianego (dla konsystencji)

 

 

Działanie sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.